Праграма IV Міжнароднай навуковай канферэцыі "Сімяон Полацкі: светапогляд, грамадска-палітычная і літаратурная дзейнасць"

Паважаныя ўдзельнікі і госці канферэнцыі!
Просім Вас азнаёміцца з праграмай будучага мерапрыемства

19 лістапада

10.00-11.00 - рэгістрацыя

11.00-11.15 - адкрыццё канферэнцыі

11.15-11.35 - Званарова Лола Уткіраўна, загадчык кафедры журналістыкі Інстытута дзяржаўнага кіравання, права і інавацыйных тэхналогій, доктар гістарычных навук, кандыдат філалагічных навук.
Маркаў Данііл Леанідавіч, аспірант Санкт-Пецярбургскага дзяржаўнага ўніверсітэта.

"Симеон Полоцкий – педагог и традиции Киево-Могилянской коллегии"

11.35-11.55 - Барысенка Кацярына Рыгораўна, дацэнт кафедры ўкраінскай літаратуры, кампаратывістыкі і сацыяльных камунікацый Кіеўскага ўніверсітэта імя Барыса Грынчанкі, кандыдат філалагічных навук.

"Богословсько-полемічний трактат Симеона Полоцького «Жезл правления» і традиції релігійної полеміки могилянської доби"

11.55-12.15 - Сідаровіч Людміла Мікалаеўна, дацэнт па спецыяльнасці “культуралогія” Міжнароднага ўніверсітэта МІТСО, доктар мастацтвазнаўства.

"Женская тема в поэзии Симеона Полоцкого"

12.15-12.35 - Маленка Сяргей Анатольевіч, прафесар кафедры тэорыі, гісторыі і філасофіі культуры Наўгародскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Яраслава Мудрага, доктар філасофскіх навук, дацэнт.

"Психоанализ Симеона Полоцкого: иноческая Самость в Тени власти"

12.35-12.55 - Некіта Андрэй Рыгоравіч, прафесар кафедры тэорыі, гісторыі і філасофіі культуры Наўгародскага дзяржаўнага ўніверсітэта імя Яраслава Мудрага, доктар філасофскіх навук, прафесар.

"Симеон Полоцкий как иноческий символ русского Раскола"

12.55-13.15 - Суша Аляксандр Аляксандравіч, намеснік дырэктара па навуковай рабоце і выдавецкай дзейнасці Нацыянальнай бібліятэкі Беларусі, кандыдат культуралогіі.

"Ля вытокаў славы: першая кніга Сімяона Полацкага"

13.15-13.35 - Праабражэнская Анастасія Аляксандраўна, магістр па напрамку падрыхтоўкі “філасофія” Нацыянальнага даследчага ўніверсітэта “Вышэйшая школа эканомікі”.

"Симеон Полоцкий: придворный поэт в церемониале царя Алексея Михайловича"

13.35-13.55 - Светава Яўгенія Аляксандраўна, дацэнт Маскоўскага педагагічнага дзяржаўнага ўніверсітэта, кандыдат гістарычных навук.

Прэзентацыя кнігі «Двор Алексея Михайловича в контексте абсолютизации царской власти»

13.55-14.30 - перапынак на каву.

14.30-14.50 - Пікулік Алена Мікалаеўна, старшы навуковы супрацоўнік Цэнтра даследаванняў беларускай культуры, мовы і літаратуры НАН Беларусі, кандыдат мастацтвазнаўства, дацэнт.

"Мастацтва ўсходнеславянскай кірыліцкай вучэбнай кнігі ХVI - ХVIII стагоддзяў"

14.50-15.10 - Паляшчук Наталля Вікенцьеўна, загадчык аддзела гісторыі беларускай мовы Інстытута мовы і літаратуры імя Якуба Коласа і Янкі Купалы НАН Беларусі, кандыдат філалагічных навук.

"Актавая пісьменнасць Полаччыны як аб'ект гісторыка-лінгвістычных даследаванняў"

15.10-15.30 - Калечыц Іна Аляксандраўна, дацэнт кафедры дапаможных гістарычных дысцыплін і методыкі выкладання гісторыі Беларускага дзяржаўнага педагагічнага ўніверсітэта імя Максіма Танка, кандыдат гістарычных навук.

"Граффити XVI-XVIII вв. в Спасо-Преображенской церкви г. Полоцка"

15.30-15.50 - Галубовіч Віталь Уладзіміравіч, дацэнт Гродзенскага дзяржаўнага аграрнага ўніверсітэта, кандыдат гістарычных навук.

"Злодзеі і рэчы: матэрыяльны свет жыхароў Полацка ў сярэдзіне XVII cт. паводле асартыменту пакражаў"

15.50-16.10 - Магалінскі Ігар Уладзіміравіч, дэкан факультэта па рабоце з замежнымі студэнтамі Полацкага дзяржаўнага ўніверсітэта, старшы навуковы супрацоўнік Нацыянальнага Полацкага гісторыка-культурнага музея-запаведніка, кандыдат гістарычных навук.

"Ювелірная вытворчасць Полацка ў XVII ст."

16.10-17.00 - наведванне стацыянарнай выставы “Сценапіс ХІІ-ХІХ стст. Спаса-Праабражэнскага храма” ў Мастацкай галерэі

17.30 - вячэра ў кафэ “Раздол”

20 лістапада

9.00 - экскурсія ў Спаса-Еўфрасіннеўскі манастыр

11.00-11.20 - Дзярновіч Алег Іванавіч, дацэнт Інстытута гісторыі НАН Беларусі, старшы навуковы супрацоўнік , кандыдат гістарычных навук.

"Баі за мову": Дэфініцыі афіцыйная мова ВКЛ паміж сацыялінгвістыкай і гістарычнымі дыскурсамі"

11.20-11.40 - Ярмоленка Эльвіра Валер’еўна, старшы навуковы супрацоўнік Цэнтра даследаванняў беларускай культуры, мовы і літаратуры НАН Беларусі, кандыдат філалагічных навук.

"Устойлівыя слоўныя комплексы ў "Жыціі Еўфрасінні Полацкай"

11.40-12.00 - Мыслівец Галіна Міхайлаўна, выкладчык кафедры гісторыі і турызму Полацкага дзяржаўнага ўніверсітэта.

"Гісторыя і спецыфіка шанавання прападобнай Еўфрасінні ў Полацку (канец XVI – пачатак XVIII cтст.)"

12.00-12.20 - Гліннік Вадзім Васільевіч, старшыня праўлення фонду “Культурная спадчына і сучаснасць”.

"Будаўнічая дзейнасць магілёўскіх майстроў ва Украіне ў другой палове 17 ст."

12.20-12.40 - Бортнік Ігар Аляксандравіч, загадчык кафедры сацыяльна-гуманітарных дысцыплін Полацкага дзяржаўнага ўніверсітэта, кандыдат філасофскіх навук, дацэнт.

"Эвалюцыя пратэстанцкіх падыходаў да ўзаемадзеяння дзяржаўных і рэлігійных інстытутаў у грамадстве ў першай палове XVII ст."

12.40-13.00 - Баўтовіч Міхась Мікалаевіч, краязнаўца.

"Ерархі Полацкае праваслаўнае епархіі часоў "Патопу" (спроба групавога партрэту)"

13.00-13.20 - падвядзенне вынікаў.